Instalacje słoneczne. Dobór, montaż i nowe konstrukcje kolektorów ebook PDF

  • Add feedback:
  • 4143
  • Manufacturer: Dom Wydawniczy Medium
  • Autor: Jerzy Chodura
  • szt.
  • Net Price: 13.89 zł 15.00 zł

Instalacje słoneczne. Dobór, montaż i nowe konstrukcje kolektorów
ebook PDF


 

rok wydania: 2011

format: PDF
zabezpieczenie: znak wodny
liczba plików do pobrania: 1 (PDF)
rozmiar pliku do pobrania: 3,18 MB
ilość stron: 42
ISSN 1230-95401

 

Od redakcji
Publikacja przeznaczona jest dla inwestorów, projektantów oraz instalatorów montujących instalacje słoneczne. Zawiera wskazówki, od czego inwestor powinien rozpocząć inwestycję, jak unikać pułapek czyhających na projektantów podczas projektowania instalacji i doboru jej elementów oraz jak ustrzec się błędów w trakcie montażu.

Książka powstała na podstawie cyklu artykułów autorstwa dr. inż. Jerzego Chodury (Sun Engineering) publikowanych w miesięczniku Rynek Instalacyjny. Praktyczne wytyczne pochodzące z tych artykułów zebrane w jedną całość stanowią nową jakość. Jest to też lektura godna uwagi w kontekście zbliżającego się terminu wprowadzenia systemu potwierdzania kwalifikacji instalatorów m.in. systemów ciepła słonecznego i systemów fotowoltaicznych zgodnie z wymaganiami dyrektywy 2009/28/WE o odnawialnych źródłach energii (tzw. dyrektywy OZE).

Szczególnie dużo miejsca poświęcono projektowaniu, doborowi i wykonawstwu dużych instalacji solarnych, wymagających wiedzy znacznie wykraczającej poza tę, która wystarcza do poprawnego wykonania domowych instalacji. Wiele dużych instalacji solarnych do przygotowania ciepłej wody użytkowej powstałych w naszym kraju nie osiąga optymalnych parametrów – z różnych przyczyn. Porady adresowane są też do inwestorów korzystających z dofinansowania inwestycji solarnych. Nie zawierają wskazówek, jak pozyskiwać te środki, ale na co zwracać uwagę, by jak najlepiej je spożytkować i uzyskać maksymalne korzyści w formie długiej i sprawnej eksploatacji systemu.

Książka zawiera ponadto przykłady innowacyjnych rozwiązań konstrukcji kolektorów, instalacji oraz akumulacji ciepła. Instalacje solarne, w których energia zostanie odpowiednio zmagazynowana, mogą zaspokajać zapotrzebowanie na c.w.u. i wspomagać ogrzewanie przez cały rok kalendarzowy, również w okresie grzewczym. Są one coraz bardziej popularne, zwłaszcza w Niemczech.

Na rynku pojawiły się już rozwiązania technologiczne, które umożliwiają zastosowanie energii słonecznej do nowych celów. Wykorzystywana może być ona w instalacji jako medium grzewcze i do wytwarzania energii elektrycznej, a także do zasilania klimatyzacji. W ostatnich latach powstało wiele indywidualnych rozwiązań z możliwością naprzemiennego lub jednoczesnego wykorzystania energii słonecznej do zasilania odbiorników energii. W książce podano też przykłady rozwiązań technicznych dużych zasobników akumulacyjnych, zarówno w postaci zbiorników, jak i przy wykorzystaniu naturalnych warunków geologicznych istniejących na danym terenie.

Spis treści
1. Konstrukcje i materiały kolektorów słonecznych / 4
2. Wymagania jakościowe, badania i certyfikaty / 8
3. Prawidłowy montaż kolektorów / 13
4. Duże instalacje solarne / 18
4.1. Duże instalacje – analiza realizacji / 22
4.2. Magazynowanie energii w dużych instalacjach solarnych / 27
5. Nowe rozwiązania techniczne kolektorów / 33
6. Innowacyjne metody magazynowania i wykorzystywania energii słonecznej / 38