Materiałoznawstwo

  • Dodaj recenzję:
  • 3214
  • Producent: Wydawnictwo Politechniki Gdańskiej
  • Autor: Jan F. Biernat

Materiałoznawstwo

rok wydania: 2016, wydanie drugie
ilość stron: 150
ISBN: 978-83-7348-658-4
oprawa: miękka

Opis
Materiałoznawstwo jest dziedziną wiedzy technicznej/inżynierskiej, która zajmuje się opisem właściwości materiałów konstrukcyjnych. Do materiałów konstrukcyjnych zaliczamy np. charakteryzujące się określoną wytrzymałością mechaniczną materiały metalowe (metaloznawstwo), maszynowe (materiałoznawstwo maszynowe), przewodzące prąd elektryczny, materiały budowlane, charakteryzujące się określoną twardością (spieki, materiały szlifierskie), materiały termoizolacyjne (ciepłochronne), odporne na wysokie temperatury (materiały ognioodporne i żaroodporne), odporne na korozję (nierdzewne), materiały służące do budowy układów elektronicznych, czujników wielkości fizycznych i chemicznych, kleje itd. Inną kategorię stanowią materiały hydrofilowe i hydrofobowe. Materiałoznawstwo obejmuje też materiały barwne, materiały medyczne, biozgodne oraz nanomateriały.

Istotnym aspektem materiałoznawstwa jest nie tylko sam materiał, ale przede wszystkim jego jakość. Powtarzalna i wysoka jakość decyduje o możliwości standaryzowania produktów niezależnie od dziedziny. Decydujące znaczenie mają: skład chemiczny i fazowy materiału, charakterystyka fizyczna (elektryczna, optyczna, mechaniczna, wytrzymałość na zerwanie, skręcanie, zginanie, rozciąganie), ale również sposób otrzymywania i projektowania właściwości. Pod tym względem materiałoznawstwo ściśle wiąże się z nauką zwaną inżynierią materiałową.


Księgarnia Techniczna Grupy Medium | Karczewska 18, 04-112 Warszawa | tel.: 22 512 60 60 | e-mail: eib@ksiegarniatechniczna.com.pl