Analiza i modelowanie powierzchni wytwarzanych w obróbce ubytkowej

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 5352
  • Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Autor: Wit Grzesik, Krzysztof Żak, Anna Zawada-Tomkiewicz

  • szt.
  • Cena netto: 101,81 zł 109,00 zł 106,90 zł

Analiza i modelowanie powierzchni wytwarzanych w obróbce ubytkowej

rok wydania: 2023, wydanie pierwsze
ISBN: 978-83-01-23156-9
ilość stron: 300
format: 16,5x23,5 cm
oprawa: miękka

Opis

Publikacja Analiza i modelowanie powierzchni wytwarzanych w obróbce ubytkowej poświęcona jest zagadnieniom związanym z aktualną i istotną kwestią dotyczącą ubytkowej obróbki materiałów w różnej skali (tematyki wcześniej prezentowanej już w publikacjach np.: Podstawy skrawania materiałów konstrukcyjnych czy Hybrydowe metody obróbki materiałów konstrukcyjnych).

Obecna propozycja kontynuuje i rozwija tę tematykę. Jest to kompendium wiedzy naukowej i praktycznej o kształtowaniu powierzchni w konwencjonalnych i niekonwencjonalnych procesach obróbki.

Celem autorów publikacji – prof. dra hab. inż. Wita Grzesika, dra hab. inż Krzysztofa Żaka (profesora Politechniki Opolskiej) oraz dr hab. inż. Anny Zawady-Tomkiewicz (profesor Politechniki Koszalińskiej) było przekazanie aktualnego stanu wiedzy na ten temat, by Czytelnik miał dostęp do nowych technologii obróbki i oceny ich efektywności i mógł je wdrożyć w świecie przemysłu 4.0 (*5.0).

W publikacji zawartych jest wiele interesujących treści związanych z nowoczesnymi sposobami modelowania i analizy powierzchni, w tym Czytelnik będzie mógł przeczytać np. na temat:

- trudności w kształtowaniu powierzchni, np. wskutek drgań i zużycia narzędzia w procesie obróbki,

- modeli obróbki konwencjonalnej i niekonwencjonalnej,

- przetwarzania sygnałów pomiarowych, np. technik filtracji,

- normalizacji charakterystyki profilu i topografii powierzchni,

- zastosowania pomiarów powierzchni w przemyśle,

- oprogramowania pomiarowego,

- modeli powierzchni obrobionej w obróbce wiórowej i ściernej,

- modeli powierzchni obrobionej w procesach mikro- i nanoobróbki,

- kształtowania powierzchni o zadanych właściwościach funkcjonalnych;

a także będzie mógł się zapoznać z:

- atlasem wybranych powierzchni kształtowanych w obróbce ubytkowej.

Książkę Analiza i modelowanie powierzchni wytwarzanych w obróbce ubytkowej kierujemy przede wszystkim do studentów mechaniki i budowy maszyn, inżynierii produkcji, słuchaczy studiów podyplomowych (np. zajęć z zakresu Systemów Wytwórczych, Nowoczesnych technik wytwarzania, Inżynierii Jakości/Metrologii Powierzchni), ale również do praktyków – konstruktorów i użytkowników obrabiarek, służb utrzymania ruchu, mechaników/technologów specjalizujących się w obróbce materiałów.

Fragment rozdziału "Od Autorów"

Obróbka ubytkowa (subtraktywna), która obejmuje liczną grupę konwencjonalnych i niekonwencjonalnych procesów obróbki, a obecnie także znaczącą grupę procesów hybrydowych, jest podstawową techniką wytwarzania w budowie maszyn i według prognoz jej udział w przyszłości będzie nadal znaczący, a nawet się zwiększy, jeśli uwzględni się szybki rozwój obróbki hybrydowej, mikro- i nanoobróbki. Od kilku dekad obserwuje się dynamiczny rozwój technologii i technik wytwarzania oparty na nowoczesnych badaniach doświadczalnych, zaawansowanych technikach modelowania i symulacji, cyfryzacji i wspomagania procesów wytwórczych technikami sztucznej inteligencji, do których zalicza się sztuczne sieci neuronowe i wirtualne odwzorowania procesów fizycznych za pomocą bliźniaka cyfrowego (DT). Cyfryzacja, wirtualizacja oraz biologizacja są obecnie traktowane jako ważne, a w pewnych przypadkach nawet nieodzowne elementy rozwoju strategii Produkcja 4.0 (nowy etap tych działań nazwany strategią Produkcja 5.0 sięga po nowe techniki w modelowaniu powierzchni wyrobów i prognozowania ich właściwości funkcjonalnych).

Ważną misją autorów, którzy podjęli się opracowania unikatowej i pierwszej w języku polskim książki, Metody analizy i modelowania powierzchni wytwarzanych w obróbki ubytkowej, jest przekazanie nagromadzonej wiedzy teoretycznej i praktycznej zarówno studentom wydziałów mechanicznych politechnik, jak i – a może przede wszystkim – inżynierom-konstruktorom i technologom z przemysłu wytwórczego.

Książka jest w zasadzie monografią naukową, ale także podręcznikiem akademickim dla studentów mechaniki i budowy maszyn oraz inżynierii produkcji, zasadniczo na II i III stopniu studiów, oraz poradnikiem dla inżynierów technologów/mechaników specjalizujących się w obróbce materiałów i projektowaniu procesów technologicznych. Publikacja ta w dużej mierze stanowi bogate kompendium wiedzy naukowej o kształtowaniu powierzchni w konwencjonalnych i niekonwencjonalnych procesach obróbki materiałów, prowadzonych badaniach naukowych w tym zakresie oraz praktycznych metodach wytwarzania powierzchni funkcjonalnych w nowoczesnym przemyśle wytwórczym. Misją autorów jest przekazanie aktualnego stanu wiedzy o wytwarzaniu powierzchni w procesów obróbki ubytkowej, tak aby studenci, doktoranci i inżynierowi mieli dostęp do nowych technologii obróbki, rozumieli ich zasady oraz znaczenie i sensownie wdrażali je do przemysłu wytwórczego, szczególnie w strategii Wytwarzanie/Przemysł 4.0/5.0