INPE 44 LED – diody elektroluminescencyjne

  • Aňadir opinión:
  • 2814
  • Fabricante : SEP COSIW
  • Autor: Zbigniew Porada, Katarzyna Strzałka-Gołuszka
  • szt.
  • Precio neto: 14.29 zł 15.00 zł

INPE 44 LED – diody elektroluminescencyjne

rok wydania: sierpień 2013
oprawa: miękka

Rozwój techniki oświetleniowej, dostępność źródeł światła o nowych parametrach oświetleniowych i elektrycznych powodują duże zmiany w projektowaniu oświetlenia zarówno wnętrzowego jak i zewnętrznego oraz oświetlania obiektów stałych i ruchomych jak np. pojazdy.

Rośnie też zapotrzebowanie na odbiorniki o wysokich parametrach użytkowych przy niskim zapotrzebowaniu na energie i efektywnym jej użytkowaniu. Potrzeby te są zaspokajane między innymi przez wprowadzanie źródeł światła opartych o zupełnie inną niż dotychczas technikę, lamp elektroluminescencyjnych LED.

W zeszycie przedstawiono podstawy nowoczesnej technologii LED zastosowanej w budowie źródeł światła oraz zasady, przykłady stosowania lamp LED w oświetleniu wnętrz i zewnętrznym, iluminacji obiektów, a także w zastosowaniu do pojazdów mechanicznych.

Omówiono podstawy teoretyczne działania diod LED, materiały półprzewodnikowe stosowane przy ich wytwarzaniu, metody wytwarzania, jak również najważniejsze rodzaje konstrukcji diod LED.

Ponadto opisano podstawowe parametry użytkowe diod oraz zasady ich zasilania w zależności od przewidywanych zastosowań. Opisano zastosowanie diod do oświetlenia wnętrz budynków, do oświetlenia zewnętrznego oraz różnego rodzaju obiektów muzealnych. Przedstawiono możliwości ich wykorzystania przy doświetlaniu roślin, w technologii ekranów i monitorów LCD a także niektóre zastosowania w technice światłowodowej, w technice motoryzacyjnej i w reklamie. W końcowym rozdziale skrótowo opisano organiczne diody elektroluminescencyjne OLED, które ze względu na coraz lepsze parametry mogą się stać poważną konkurencją dla diod elektroluminescencyjnych.