1001 drobiazgów z teorii obwodów. Zbiór zadań testowych

  • Dodaj recenzję:
  • 4785
  • Producent: WNT
  • Autor: Marek Nałęcz, Edward Śliwa
  • szt.
  • Cena netto: 54,19 zł 56,90 zł

1001 drobiazgów z teorii obwodów. Zbiór zadań testowych

rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-01-21899-7
ilość stron: 316
format: 16,5x23,5 cm
oprawa: miękka

Opis

Zbiór zadań zawiera zgodnie z tytułem 1001 niewielkich objętościowo zadań testowych z podstawowej teorii obwodów elektrycznych.

Zadania te – tytułowe „drobiazgi” – wymagają z reguły niewiele czasu na ich rozwiązanie, co jest niewątpliwa zaletą publikacji.
Są to zadania zebrane z ostatnich kilkunastu lat pracy autorów książki jako pytania części testowej na egzaminy przykładowo z przedmiotów: teoria obwodów, podstawy elektroniki i pokrewnych.

Aby zachęcić Czytelnika do samodzielnego rozwiązania zadań w książce znajduje się komplet poprawnych odpowiedzi, a także wskazówki i pełne rozwiązania wybranych około 10% zadań.

Książka będzie niezastąpiona dla studentów przygotowujących się do egzaminów na kierunkach: elektronika, elektrotechnika, automatyka i robotyka i innych pokrewnych, z przedmiotów takich jak teoria obwodów, obwody elektryczne, obwody i sygnały czy np. podstawy elektroniki.

Teoria Obwodów (ang. odpowiednik Circuit Theory) wyodrębniła się jako samodzielna dyscyplina naukowa we wczesnych latach 50-tych ubiegłego stulecia. Od tamtej pory jest fundamentalnym przedmiotem kształcenia studentów na pierwszych semestrach studiów w dziedzinie nauk elektronicznych, elektrycznych, a ostatnio także mechatronicznych. Mimo ekspansji w ostatnich latach przedmiotów „cyfrowych”, Teoria Obwodów jest obecna do dnia dzisiejszego w programach nauczania na wszystkich światowych uczelniach kształcących studentów w tych dziedzinach. Stanowi bowiem niejako „punkt wyjścia” do studiowania bardziej zaawansowanej problematyki układów i sygnałów dyskretnych, a w konsekwencji cyfrowych. (…) Opracowane przez Autorów zadania testowe są krótkimi, prostymi „miniaturkami teorio-obwodowymi”, w których, mimo ich prostoty, skupia się, jak w soczewce, cała „prawda” o Teorii Obwodów, z jej podstawowymi pojęciami, prawami, zasadami, zależnościami, związkami i metodami. Zadania te stanowią doskonały i miarodajny sposób sprawdzenia elementarnej wiedzy studentów z zakresu Teorii Obwodów. Z drugiej strony, są nieocenioną pomocą dla studentów w należytym przygotowaniu się do egzaminu. Dobór zadań i sformułowania ich treści zostały przygotowane przez Autorów w sposób niezwykle staranny i przemyślany, świadczący o ich ogromnym doświadczeniu dydaktycznym. Wiele z tych zadań wyróżnia się swoją zgrabną formą, inne swym „urokiem teorio-obwodowym”, a jeszcze inne stanowią swojego rodzaju „perełki”. (…) Z pełnym przekonaniem rekomenduję Wydawnictwu Naukowemu PWN wydanie recenzowanego zbioru zadań testowych z Teorii Obwodów autorstwa Marka Nałęcza i Edwarda Śliwy. Jest ona w mojej opinii bardzo wartościową i stojącą na wysokim poziomie pozycją dydaktyczną, stanowiącą jednocześnie pewne novum w krajowej literaturze przedmiotu.
prof. dr hab. inż. Jerzy Szabatin