Automatyka, robotyka i przetwarzanie informacji

  • Dodaj recenzję:
  • 4519
  • Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Autor: Piotr Kulczycki, Józef Korbicz, Janusz Kacprzyk
  • Cena netto: 113,33 zł 119,00 zł

Automatyka, robotyka i przetwarzanie informacji

rok wydania: 2020, wydanie pierwsze
ISBN: 978-83-01-20927-8
ilość stron: 768
format: 16,5 x 23,5 cm
oprawa: twarda z obwolutą

Opis

Monografia ta stanowi unikalne kompendium współczesnej wiedzy dotyczącej metod oraz systemów automatyki i robotyki, w znacznej mierze uwzględniające różnorodne elementy przetwarzania informacji, wspomagania decyzji i inteligencji obliczeniowej.

Powstała z inicjatywy Komitetu Automatyki i Robotyki Polskiej Akademii Nauk, w ramach której zaproszono do współpracy najwybitniejszych polskich specjalistów z tej dziedziny. Wszyscy pierwsi autorzy poszczególnych rozdziałów są członkami powyższego gremium.

W każdym przypadku przedstawiono w zwięzły, a jednocześnie zrozumiały sposób poszczególne zagadnienia nowoczesnej automatyki i robotyki, z odniesieniem do możliwości aplikacyjnych techniki obecnej ery informacyjnej.

W publikacji przedstawiono przykładowo takie zagadnienia jak:
symulacja komputerowa przy projektowaniu systemów sterowania, optymalizacja dyskretna w informatyce przemysłowej, metody syntezy chodu maszyn kroczących, sterowanie tolerujące uszkodzenia, modelowanie emisji zanieczyszczeń do atmosfery.

Przedstawiona książka będzie szczególnie przydatna studentom oraz doktorantom uczelni technicznych na kierunkach:
automatyka i robotyka, mechatronika, informatyka stosowana, elektrotechnika, elektronika, telekomunikacja. Przedłożony materiał niewątpliwie zainteresuje również zarówno pracowników naukowych, jak też inżynierów-praktyków poszukujący informacji o współczesnych metodach aplikacyjnych, a także obecnym stanie wiedzy oraz aktualnych trendach rozwojowych w powyższych dziedzinach.

"Książka oferuje unikalne, jednolite i systematyczne ujęcie ważnej i aktualnej tematyki modelowania, optymalizacji i sterowania. Rozdziały przedstawione przez ekspertów w dziedzinie zawierają dogłębną analizę i proponują innowacyjne ujęcia tematyki oraz prezentują różnorodne metody syntezy. Bez wątpienia, doskonała, bardzo wartościowa publikacja użyteczna dla odbiorców ze środowiska akademickiego i przemysłowego".
Prof. Dr. Witold Pedrycz, University of Alberta (Kanada)

"Monografia ta stanowi wydarzenie w kilkudziesięcioletniej historii polskiej automatyki i − nieco młodszej, pokrewnej dziedziny – robotyki. Po raz pierwszy przedstawiono w niej szeroką panoramę aktualnego stanu badań i zastosowań tej dyscypliny na tle współczesnych osiągnięć na świecie. Z powodzeniem dołożono starań, aby wyniki prezentowane były w sposób ścisły, a jednocześnie przystępny. Warto dodać, że wiodący autorzy wszystkich rozdziałów są członkami Komitetu Automatyki i Robotyki PAN".
prof. dr hab. inż. Ewaryst Rafajłowicz, Politechnika Wrocławska