EIB Europejska Magistrala Instalacyjna

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 1093
  • Producent: SEP COSIW
  • Autor: Jerzy Mikulik

  • szt.
  • Cena netto: 23,81 zł 33,60 zł 25,00 zł

publikacja dostępna jest również w postaci ebooka

EIB Europejska Magistrala Instalacyjna
Rozproszony system sterowania bezpieczeństwem i komfortem

rok wydania: 2008, wydanie pierwsze
ISBN 978-83-61163-07-7
ilość stron: 80
format: B5
oprawa: miękka
schematy, tabele, grafy

Opis
EIB Europejska Magistrala Instalacyjna

System elektroinstalacyjny EIB (European Instalation Bus) powstał w 1990 roku. Obecnie stosowana jest nowa nazwa KNX/EIB, która powstała po dokonaniu konwergencji trzech protokołów komunikacji: EIB, EHS (European Home System) oraz BATIBUS. W prezentowanej książce stosowany będzie tradycyjny skrót EIB.

EIB jest nowoczesnym systemem sterowania, sygnalizowania, nadzoru i regulacji urządzeń zasilanych energią elektryczną które wykorzystywane są w zarządzaniu bezpieczeństwem i komfortem budynków komercyjnych i rezydencji. Bardzo często system EIB nazywany jest inteligentnym, rozproszonym systemem sterowania. Rzeczywiście poprzez rozproszenie jednostek decyzyjnych w tym systemie uzyskano bardzo dużą niezawodność pracy wszystkich urządzeń całego systemu. Inteligencja systemu zawarta jest w możliwościach manipulowania informacją poprzez tzw. port magistralny, w który wyposażone jest każde urządzenie.

System EIB jest systemem otwartym, co oznacza powszechną znajomość protokołów komunikacji oraz wielość producentów elementów tego systemu. Otwartość działania systemu daje z jednej strony bardzo duże możliwości wyboru producentów elementów systemu, ale z drugiej strony nakłada na tych producentów obowiązek produkcji urządzeń kompatybilnych, spełniających zawsze ten sam standard komunikacji.
Dotychczasowa słabą strona systemu, jego dosyć powolny tryb działania została obecnie usunięta poprzez stworzenie prostych interfejsów współpracujących z protokołem internetowym IP.

Patrzaj; z perspektywy rozwoju systemów automatycznego sterowania urządzeniami w budynku, można stwierdzić, ze koncepcja wykorzystania systemu EIB w tzw. inteligentnym budynku doskonale spełnia powierzone jej zadania, pozwalając na budowę elastycznego, przyjaznego i dostosowującego się do ciągle niezamieniających się wymagań środowiska pracy i odpoczynku.

W książce pokazano najnowsze rozwiązania sterowania oświetleniem, ogrzewaniem, a także bezpieczeństwem budynku. System EIB jest ciągle rozbudowywany o nowe możliwości sterowania, nad prawidłowością których czuwa organizacja EIB A (European Instalation Bus Association) oraz stowarzyszenie Konnex.

Autor książki pragnie serdecznie podziekowac Firmom ABB oraz Busch-Jaeger za pomoc w realizacji tego wydania.