Geosyntetyki w budownictwie wodnym

  • Dodaj recenzję:
  • 4295
  • Producent: Wydawnictwo Naukowe PWN
  • Autor: Krystyna Kazimierowicz-Frankowska
  • szt.
  • Cena netto: 73,24 zł 79,00 zł 76,90 zł

Geosyntetyki w budownictwie wodnym

rok wydania: 2019, wydanie pierwsze
ISBN: 978-83-01-20671-0
ilość stron: 338
format: 16,5 x 23,5 cm
oprawa: miękka

Opis

W budownictwie wodnym geosyntetyki są wykorzystywane zarówno jako warstwy filtracyjne, drenażowe, separacyjne, zbrojeniowe, jak i ochronne. Stanowią powierzchniowe zabezpieczenia przeciwerozyjne i bariery hydrauliczne. Stosuje się je do budowy praktycznie wszystkich rodzajów budowli hydrotechnicznych, m.in. falochronów, sztucznych raf, ostróg, progów podwodnych, tam i zapór.

W niniejszej książce autorka prezentuje aktualny stan wiedzy na temat możliwości wykorzystania geosyntetyków w budownictwie wodnym. Główną uwagę zwraca na zasady projektowania i wykonywania umocnień złożonych z geosyntetycznych elementów, podsumowując przy okazji wyniki kilkuletnich prac prowadzonych na ten temat w Instytucie Budownictwa Wodnego Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. W publikacji przedstawiono także zasady doboru materiałów i badania, które należy przeprowadzić przed ich zastosowaniem w budownictwie hydrotechnicznym.

"Książka przygotowana przez prof. Krystynę Kazimierowicz-Frankowską jest bardzo wartościową pozycją, która wypełnia lukę jaką w klasycznej literaturze stanowi zastosowanie geosyntetyków w budownictwie morskim i wodnym śródlądowym."
Z recenzji prof. dra hab. inż. Ryszarda Coufala, ZUT