Podstawy bezpiecznego wymiarowania odwodnień terenów. Tom 2 Obiekty specjalne, wyd.2

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 3146
  • Producent: Seidel-Przywecki
  • Autor: Andrzej Kotowski

  • Cena netto: 94,29 zł 110,00 zł 99,00 zł

Podstawy bezpiecznego wymiarowania odwodnień terenów. Tom 2 Obiekty specjalne, wyd. 2

rok wydania: 2015, wydanie drugie

Opis
Prezentowany podręcznik akademicki stanowi podsumowanie dotychczasowego stanu wiedzy w zakresie podstaw nowoczesnego - bezpiecznego projektowania i wymiarowania systemów (sieci i obiektów) odwodnień terenów zurbanizowanych, w duchu zaleceń najnowszej normy PN-EN 752:2008, przy uwzględnieniu zagrożeń wynikających ze zmian klimatu w przyszłości. Praca ma monograficzno-metodologiczny a zarazem aplikacyjny charakter. Adresowana jest głównie do studentów i pracowników naukowych wyższych uczelni technicznych, rolniczych oraz uniwersytetów - wydziałów Inżynierii Środowiska i Ochrony Środowiska, ale także do projektantów, wykonawców i eksploatatorów systemów usuwania ścieków oraz zagospodarowania wód deszczowych.

Uaktualnienie i rozszerzenie treści drugiego wydania prezentowanego podręcznika zmusiło Autora i Wydawcę do podzielenia książki na 2 tomy. Tom I dotyczy zasad projektowania i metod wymiarowania sieci kanalizacyjnych, natomiast tom II - obiektów specjalnych na sieciach odwodnieniowych.

W tomie II, w rozdziale 1. podano w formie wytycznych technicznych wymiarowania (WTW) ogólne zasady i metody bilansowania strumieni ścieków i wód opadowych, jako podstawy do nowoczesnego - bezpiecznego projektowania sieci odwodnieniowych wraz z obiektami specjalnymi, takimi jak przelewy burzowe, separatory strumieni objętości, zbiorniki retencyjne, regulatory hydrodynamiczne czy separatory sedymentacyjno-flotacyjne do podczyszczania ścieków opadowych. W rozdziale 2. sformułowano podstawy projektowania i wymiarowania hydraulicznego przelewów burzowych na kanalizacji ogólnospławnej. Omówiono m.in. wyniki badań modelowych udoskonalonych konstrukcji przelewów bocznych. Na tej podstawie opracowano procedury wymiarowania przelewów i podano przykłady obliczeniowe. W rozdziale 3. podano natomiast zasady projektowania i metody wymiarowania separatorów strumieni objętości ścieków deszczowych na kanalizacji półrozdzielczej, wraz z przykładami obliczeniowymi nowatorskich sposobów dławienia odpływu ścieków. Podstawy obliczania objętości użytkowej zbiorników retencyjnych ścieków podano w rozdziale 4., zarówno dla tradycyjnych konstrukcji zbiorników grawitacyjnych, a także nowych konstrukcji - grawitacyjno-pompowych i grawitacyjno-infiltracyjnych. Zaprezentowano m.in. nową metodę wskaźnikową obliczania objętości użytkowej zbiorników wg DWA-A 117. W rozdziale 5. podano szczegółowe zasady doboru racjonalnych konstrukcji regulatorów hydrodynamicznych strumieni ścieków wraz z procedurami i przykładami obliczeniowymi. W rozdziale 6. sformułowano natomiast zasady projektowania i metody wymiarowania hydraulicznego separatorów sedymentacyjno-flotacyjnych do podczyszczania ścieków opadowych z zawiesin i substancji ropopochodnych, wraz z przykładami modelowania ich działania.