Podręcznik oceny jakości wykonania lekkich metalowych obudów DAFA ID 1.05
ebook PDF
Opracowano na podstawie publikacji IFBS 1.05 Leitfaden zur Beurteilung von hinzunehmenden Abweichungen bei Bauelementen aus Stahlblech, listopad 2003
Publikacja pozwala na zapoznanie się ze sposobami określenia granicznych warunków jakim powinna odpowiadać obudowa i elementy użyte do jej wykonania.
Składa się z dwóch części:
I cz. - dotyczy jakości dostawy i obejmuje m.in. zagadnienia tolerancji wymiarowych elementów lekkiej obudowy opisujące wartości graniczne w sposób podobny do polskich aprobat technicznych blach fałdowych i płyt warstwowych. Dużą uwagę poświęcono zagadnieniom integralnie związanym z przemysłowym sposobem produkcji elementów obudów, bardzo rzadko omawianym w polskiej literaturze - m.in.: różnice kolorystyczne, wgłębienia, uszkodzenia spowodowane korozją i ich naprawa. Ponadto w tłumaczeniu pozostawiono rozdział dotyczący zagadnień logistyki.
II cz. - zajmuje się jakością lekkiej obudowy po montażu i zawiera m.in. dane dotyczące tolerancji budowli według niemieckich przepisów, które w połączeniu z wartościami odnoszącymi się do elementów lekkiej obudowy określają możliwe odchyłki obudowy po montażu. Mimo innych unormowań obowiązujących w Polsce, istnieją podobne problemy z określeniem dopuszczalnych odchyłek wykonanych obudów.
W przypadku reklamacji publikacja może służyć jako pomoc w ocenie dostarczonych produktów i wykonanych prac montażowych.
Opracowania niemieckiego Stowarzyszenia ds. Przemysłowych Systemów Budowlanych w Lekkim Budownictwie Stalowym IFBS są powszechnym źródłem wiedzy i podstawowym narzędziem w rozstrzyganiu sporów, powstałych w trakcie inwestycji pomiędzy stronami. Od momentu powstania IFBS w 1966 roku, organizacja ta wydała liczne publikacje dotyczące zakresu produkcji, projektowania, montażu, konserwacji i użytkowania lekkich metalowych obudów ścian i dachów. Standardy pozwalają wszystkim uczestnikom procesu budowlanego: inwestorowi, projektantowi, wykonawcy, inspektorowi nadzoru oraz na końcu użytkownikowi na operowanie tymi samymi określeniami i parametrami. Umożliwia to jednoznaczne definiowanie właściwości zamawianych obudów dla obiektów budowlanych.
Niniejsze opracowanie stanowi realizację jednego z zadań postawionych sobie przez Stowarzyszenie DAFA od 2006 roku – podnoszenia kultury projektowej, wykonawczej i eksploatacyjnej dachów płaskich. Jako członek prestiżowych, międzynarodowych stowarzyszeń branżowych IFBS (Związek Przemysłowy Lekkiego Budownictwa Stalowego), IFD (Międzynarodowa Federacja Dekarzy) i FLL (Stowarzyszenie Badania, Rozwoju i Kształtowania Krajobrazu) w wydawanych publikacjach DAFA przekazuje informacje techniczne i stan wiedzy na podstawie doświadczeń z krajów o dłuższej tradycji wykorzystywania nowych technologii w budownictwie, uzupełniając je o uwarunkowania i doświadczenia branży w Polsce.
Spis treści
Przedmowa do polskiego opracowania / 5
Przedmowa / 7
1. Ocena jakości dostawy / 8
1.1. Tolerancje wymiarów / 8
1.1.1 Tolerancje produkcyjne zgodnie z DIN 18807 i RALGZ-617 / 8
1.1.2 Tolerancje produkcyjne dla profili giętych / 16
1.2. Własności powierzchni / 17
1.2.1 Zabrudzenia / 17
1.2.2 Usuwanie zarysować i innych uszkodzeń powłoki / 18
1.2.3 Wgłębienia, zagięcia / 19
1.2.4 Różnice kolorystyczne / 19
1.3 Ochrona antykorozyjna / 20
1.3.1 Uszkodzenia spowodowane korozją / 20
1.3.2 Usuwanie szkód spowodowanych korozją / 21
1.4. Nieprawidłowości logistyczne / 21
1.4.1 Opracowanie zamówienia / 21
1.4.2. Termin dostawy lub termin zgłoszenia gotowości do załadunku / 22
1.4.3 Dostawa / 22
1.4.4 Ładunki dopełniające / 23
1.4.5 Rozładunek / 23
1.4.6 Przyjęcie towaru / potwierdzenie odbioru / 23
1.4.7 Pokwitowanie odbioru 23
2. Ocena jakości po montażu / 23
2.1. Tolerancje dla budowli / 23
2.1.1 Dopuszczalne odchyłki / 24
2.1.2 Tolerancje kątowe / 24
2.1.3 Tolerancje płaskości / 25
2.2. Tolerancje montażowe / 26
2.2.1 Wskazówki dotyczące układania / 26
2.2.2 Mocowanie / 27
2.3. Jakość montażu / 29
2.3.1 Uszkodzenia mechaniczne / 29
2.3.2 Zabrudzenia / 29
2.3.3 Zarysowania / 29
2.3.4 Odpryski powłoki (montaż przy pomocy wstrzeliwanych kołków) / 30
2.3.5 Wgłębienia, zagięcia / 30
2.3.6 Odgłosy w konstrukcjach z elementów metalowych / 30
3. Zgłaszanie nieprawidłowości / 30
4. Ocena odchyłek / 31
5. Literatura / 34
Załącznik / 36
Wymagania, zalecenia i szkice konstrukcyjne niniejszej wytycznej stanowią odzwierciedlenie najnowszych osiągnięć techniki. Mają one stanowić bodziec do fachowego wykonawstwa w codziennych zastosowaniach. W szczególnych przypadkach mogą być konieczne działania bardziej zaawansowane lub bardziej ograniczone. Stosowanie się do niniejszej wytycznej nie zwalnia użytkownika z odpowiedzialności za własne działania. Według dotychczasowych danych jej przestrzeganie zapewnia jednak rzetelne wykonanie techniczne. Jakiekolwiek roszczenia dochodzone przed sądem w stosunku do IFBS e.V. z tytułu stosowania niniejszej publikacji są wykluczone. Powyższe oświadczenie dotyczy także roszczeń w stosunku do DAFA. Prawa autorskie zastrzeżone. DAFA2008.
Spis treści o pobrania poniżej w zakładce Załączniki
Informacje o bezpieczeństwie produktu Informacje o producencie