Projektowanie stóp fundamentowych

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 4054
  • Producent: Dolnośląskie Wydawnictwo Edukacyjne
  • Autor: Jacek Pieczyrak

  • szt.
  • Cena netto: 44,00 zł 46,20 zł

Projektowanie stóp fundamentowych

rok wydania: 2018
ilość stron: 168
ISBN: 978-83-7125-278-5
format: 22,2x23,8 cm
oprawa: twarda

Opis

Autor wykorzystując własne bogate i wieloletnie doświadczenie z pracy naukowej i zawodowej przedstawił aktualny stan wiedzy o metodyce projektowania posadowienia budowli.

Znając dotychczas wydane w Polsce książki i podręczniki o podobnym charakterze monograficznym, recenzowaną książkę oceniam jako dzieło o wyjątkowych wartościach naukowych, dydaktycznych i popularyzatorskich. Poza oryginalnością warto podkreślić jeszcze jedną jej cechę, mianowicie aktualność. Autor z powodzeniem wprowadził do podręcznika nowe, podane w Eurokod 7, zasady obliczeń. Książka z pewnością znajdzie duże zainteresowanie, bowiem będzie przydatna zarówno dla studentów, kadry naukowej, jak i zwłaszcza kadry zawodowej.

Pod względem edytorskim książka jest wyróżniająca się, a jej treść nie sprawia nadmiernych trudności w zrozumieniu zgromadzonej w niej wiedzy, chociaż wymaga to pewnego wysiłku intelektualnego. Tekst książki napisany z użyciem stylu naukowego i z terminologią charakterystyczną dla geotechniki wyróżnia się szczególnie jasnym podaniem, często trudnej treści językiem zrozumiałym dla czytelnika. Niezwykle cenne są przykłady obliczeniowe i opracowane przez Autora graficzne nomogramy, które zarówno ułatwiają zrozumienie teoretycznego opisu, jak i praktyczne wykorzystanie podanych zasad projektowania.

Ze wstępu

Fundamentowanie to, bez przesady, jedna z najważniejszych dziedzin w obrębie nauk związanych z budownictwem. To dzięki niej (oprócz statyki i wytrzymałości materiałów) obiekty budowlane mogą nam służyć w bezpieczny sposób.(...)

W niniejszej książce uwagę skupiono na stopach fundamentowych. Ten rodzaj fundamentu w praktyce inżynierskiej występuje często, a podane tu zasady mogą być przeniesione na inne rodzaje fundamentów.

Pierwszy rozdział książki stanowi podstawowe kompendium wiedzy geotechnicznej niezbędnej do projektowania stóp fundamentowych.
W rozdziale drugim, krok po kroku, szczegółowo omówiono cząstkowe zadania, które składają się na projekt posadowienia stopy fundamentowej.
W książce podano zasady teoretyczne, wzory, wykresy, a w niektórych przypadkach praktyczne nomogramy. Pozwala to Czytelnikowi na zdobycie lub ugruntowanie potrzebnej wiedzy, wykonanie obliczeń oraz daje możliwość oceny poprawności algorytmów przyjętych do tworzenia komputerowych programów obliczeniowych.(...)

W książce występują liczne odwołania do Eurokodu 7. Wszędzie tam, gdzie one występują, mamy na myśli normy:

– PN-EN ISO 14688-1:2006. Badanie geotechniczne. Oznaczanie i klasyfikowanie gruntów. Część 1: Oznaczanie i opis.
– PN-EN ISO 14688-2:2006. Badanie geotechniczne. Oznaczanie i klasyfikowanie gruntów. Część 2: Zasady klasyfikowania.
– PN-EN 1997-1 (maj 2008). Eurokod 7. Projektowanie geotechniczne. Część 1: Zasady ogólne.
– PN-EN 1997-2 (kwiecień 2009). Eurokod 7. Projektowanie geotechniczne. Część 2: Rozpoznanie i badanie podłoża gruntowego.

Książka adresowana jest do inżynierów, nauczycieli akademickich i studentów wydziałów budownictwa oraz inżynierii środowiska. Autor żywi nadzieję, że dla wielu Czytelników książka okaże się pomocna i spotka się z życzliwym przyjęciem.

Fragment recenzji:

"Jest to przystępnie napisany podręcznik akademicki o aktualnej tematyce, stanowiący nowoczesną pomoc dydaktyczną do wykorzystania przez nauczycieli akademickich oraz studentów kierunków budownictwa oraz inżynierii środowiska. Ponadto znajdzie on zainteresowanie wśród geotechników oraz specjalistów (projektantów, wykonawców i inwestorów) zajmujących się zawodowo zagadnieniami posadowienia bezpośredniego stóp fundamentowych".

prof. dr hab. inż. Bohdan Zadroga

O Autorze

Dr hab. inż. Jacek Pieczyrak, prof. ATH - absolwent Wydziału Budownictwa Politechniki Śląskiej (z roku 1960). Po studiach przez pięć i pół roku pracował w Biurze Projektów Przemysłu Hutniczego "BIPROHUT" w Gliwicach, początkowo jako starszy asystent projektanta, a następnie jako projektant. Pozostały okres zatrudnienia to nieprzerwana praca naukowo-dydaktyczna, najpierw na Politechnice Śląskiej w Gliwicach, a od roku 2011 na Akademii Techniczno-Humanistycznej w Bielsku-Białej. W sferze jego zainteresowań naukowych i zawodowych znajdują się: geomechanika odpadów przemysłowych, próbne obciążenia w geotechnice, kalibrowania modeli konstytutywnych gruntów, odwadnianie wykopów budowlanych, stany graniczne w ośrodku gruntowym, normalizacja w geotechnice. Jest autorem ponad 110 publikacji naukowych i ponad 1100 ekspertyz geotechnicznych.