Użytkowanie obiektów budowlanych. Wymagania prawno-techniczne

  • Dodaj recenzję:
  • Kod: 4647
  • Producent: Polcen
  • Autor: Wojciech Grecki, Adam Jędraś, Michał Okoń

  • szt.
  • Cena netto: 113,33 zł 119,00 zł

Użytkowanie obiektów budowlanych. Wymagania prawno-techniczne

rok wydania: 2020, wydanie pierwsze
ISBN: 978-83-64795-57-2
ilość stron: ok. 400
format: B5

Opis

Książka jest pierwszym w polskiej literaturze prawniczej praktycznym opracowaniem kompleksowo omawiającym problematykę utrzymania obiektów budowlanych w kontekście relacji: właściciel (zarządca) obiektu – organ nadzoru budowlanego. Należy bowiem pamiętać, że obowiązki związane z inwestycją budowlaną nie kończą się na samym oddaniu jej do użytkowania i że również na późniejszym etapie utrzymywania konieczne jest dopełnienie szeregu wymogów, naruszenie których może się zakończyć interwencją organów nadzoru budowlanego.

W publikacji omówione zostaną uregulowane w ustawie z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane obowiązki mające zarówno charakter stały (przegląd okresowy obiektu budowlanego, prowadzenie książki obiektu budowlanego), jak i incydentalny (zmiana sposobu użytkowania obiektu budowlanego), w tym również sankcje, jakie ustawodawca przewidział za ich naruszenie oraz ewentualna możliwość ich sanowania. Opisana zostanie również sfera szerokich uprawnień organów nadzoru budowlanego w relacjach z właścicielem (zarządcą) obiektu budowlanego (nakaz rozbiórki, nakaz opuszczenia obiektu budowlanego, nakaz przywrócenia stanu poprzedniego), w tym możliwości uniknięcia niekorzystnych dla właściciela (zarządcy) rozstrzygnięć organów nadzoru budowlanego. Wskazany i omówiony zostanie także krąg podmiotów mających przymiot strony w toczących się postępowaniach administracyjnych w tym zakresie.

O unikalności publikacji stanowi zespół jej autorów, na który składają się osoby zarówno z doświadczeniem kierowniczym w organach nadzoru budowlanego, jak i reprezentujące inwestorów oraz właścicieli obiektów budowlanych w postępowaniach prowadzonych przed tymi organami.

Pozycja ma przede wszystkim wymiar praktyczny, ale również teoretyczny, co powoduje, że jest kierowana zarówno do właścicieli (zarządców) obiektów budowlanych (w tym podmiotów zawodowo zarządzających nieruchomościami), prawników praktyków, pracowników administracji publicznej (zwłaszcza nadzoru budowlanego), jak i do przedstawicieli nauki prawa administracyjnego, a także studentów. Szerokie ujęcie tematu pozwoliło na wyczerpujące omówienie przepisów z zakresu utrzymania obiektów, jak i ich zastosowania do konkretnych sytuacji faktycznych z uwzględnieniem praktyki działania organów nadzoru budowlanego oraz przedstawienie ich interpretacji w świetle orzecznictwa sądowo-administracyjnego w tym zakresie.

Planowany termin wydania: I kwartał 2021 r.

Spis treści

Przedmowa
Wykaz skrótów
Wprowadzenie
Rozdział I. Utrzymanie obiektów budowlanych – uwagi ogólne
Rozdział II. Podstawowe etapy postępowania prowadzonego przez organ nadzoru budowlanego
Rozdział III. Szczegółowe obowiązki właściciela lub zarządcy obiektu
Rozdział IV. Postępowanie w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w stanie technicznym obiektu budowlanego
Rozdział V. Postępowanie w sprawie nakazu rozbiórki nieużytkowanego lub niewykończonego obiektu budowlanego
Rozdział VI. Opróżnienie budynku przeznaczonego na pobyt ludzi
Rozdział VII. Problematyka zmiany sposobu użytkowania obiektu
Rozdział VIII. Egzekucja administracyjna decyzji organów nadzoru budowlanego
Rozdział IX. Odpowiedzialność karna za naruszenie obowiązku prawidłowego utrzymania obiektu budowlanego
Zakończenie
Załącznik 1 - Wzory pism
Załącznik 2 – Wyciąg z ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane
Załącznik 3 - Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 16 sierpnia 1999 r. w sprawie warunków technicznych użytkowania budynków mieszkalnych
Spis orzeczeń
Bibliografia