Wstęp do projektowania architektonicznego czyli o architekturze wykładów piętnaście

  • Dodaj recenzję:
  • 4731
  • Producent: Oficyna Wydawnicza Politechniki Wrocławskiej
  • Autor: Jerzy Gomółka
  • szt.
  • Cena netto: 109,52 zł 115,00 zł

Wstęp do projektowania architektonicznego czyli o architekturze wykładów piętnaście

rok wydania: 2021
ISBN: 978-83-7493-160-1
ilość stron: 306
format: 19x24,5 cm
oprawa: miękka

Opis

Motywacją do napisania tego podręcznika były – powtarzające się przy pracy z kolejnymi rocznikami – studenckie pytania i problemy. Niepokojące wydało się to, że wielokrotne udzielanie tych samych odpowiedzi może prowadzić do mimowolnego spłycania ich treści. Łatwo uchodzi uwagi, że słuchane są za każdym razem przez innych studentów, z nowego rocznika, a słyszane są po raz pierwszy. Kolejni studenci mają prawo otrzymać je w tak samo wyczerpującym stopniu, jak ci sprzed lat pięciu czy piętnastu.
Kolejne rozdziały tej książki podejmują takie właśnie, cyklicznie pojawiające się problemy. Pracę rozpoczyna ustalenie z czytelnikiem-studentem sposobu komunikacji: rysunek jako forma dialogu. W kolejnych rozdziałach przedstawiona jest nomenklatura elementów budowli i określenie, co jest tworzywem architekta.
Następne rozważania dotyczą konstrukcji funkcji i formy dzieła architektury. Ważnym celem tego opracowania było powiązanie zawartych tu prostych rozważań teoretycznych z praktyką projektową, a następnie z perspektywą zawodu architekta. Podręcznik pisany był bez ambicji naukowych, trudno znaleźć w nim rzeczy nowe i odkrywcze, nie jest jednak pozbawiony własnych poglądów autora, stąd daleko mu do obiektywizmu.