Elektrownie i elektrociepłownie gazowo-parowe, efektywność energetyczna i ekonomiczna

  • Dodaj recenzję:
  • 2505
  • Producent: WNT
  • Autor: Ryszard Bartnik
  • Cena netto: 47,62 zł 50,00 zł
Elektrownie i elektrociepłownie gazowo-parowe, efektywność energetyczna i ekonomiczna, Ryszard Bartnik, oprawa: miękka, format: 16.5x23.5cm, stron: 256,wydanie: 1, rok wydania: 2012, ISBN: 978-83-63623-14-2

W książce jest przedstawiona analiza techniczna (termodynamiczna) i ekonomiczna układu energetycznego elektrowni i elektrociepłowni gazowo-parowych. Omówiona jest optymalizacja doboru takiego układu ze względu na wybraną funkcję.

Osiągniecie wysokiej sprawności energetycznej , co prowadzi do zmniejszenia zużycia paliwa i kosztów eksploatacyjnych , ale z drugiej strony instalacja wysokosprawnych układów wymaga niemałych nakładów inwestycyjnych. W książce jest pokazane, jak stosować rachunek efektywności ekonomicznej w energetyce.

Kryterium ekonomiczne, tzn. kryterium maksymalizacji zysku z tworzenia energii elektrycznej i ciepła jest nadrzędne dla kryterium termodynamicznego. To od analizy opłacalności ekonomicznej zależy podjęcie decyzji inwestycyjnych.

Książka skierowana do studentów i pracowników wydziałów elektrycznych i mechanicznych (kier. energetyka), inżynierów zajmujących się planowaniem, budową oraz eksploatacją elektrowni i elektrociepłowni, pracowników energetyki zawodowej, a także inwestorom elektrowni i elektrociepłowni gazowo-parowych.